Hexx - najszybsza układanka na świecie!
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Gry planszowe,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzinne gry planszowe

Hexx – najszybsza układanka na świecie!

Hex czyli sześciokąt. Kojarzy się głównie z plastrem miodu. Teraz również ze świetną układanką pod podobną nazwą – Hexx. Pierwszy raz spotkałam się z nią na spotkaniu Grajmy!, a od tej pory Adaś jest nią zachwycony! A co to za układanka?

Małe, niepozorne pudełko a w nim 72 kafelki w kształcie hexów, instrukcja i 8 znaczników rund – my ich używamy do punktacji.

Zasady zabawy są banalnie proste! Musimy układać nasze kafle tak, by co najmniej 2 bokami stykały się z już  wyłożonymi. Oczywiście muszą pasować kolorystycznie!Ale jest pewne ulepszenie, a mianowicie, po ułożeniu kafelka w odpowiedni sposób, możemy pozbyć się nawet 6 kafli z ręki! Ale jak to zrobić?

 

  • Gdy pasują 3 trójkąty naszego kafelka, możemy oddać komuś z graczy 2 nasze kafle
  • Gdy do ułożonych 4 trójkąty z naszego hexa pasują – oddajemy 4 kafle z ręki
  • Gdy 5 pasuje – oddajemy 6 hexów
  • A gdy pasuje nam cały hex – wygrywamy!

Ale od początku!

Tasujemy kafelki i każdemu z graczy rozdajemy po 15 kafelków. Każdy stosik leży zakryty przed graczem. Gdy gramy w 5 osób – każdy otrzymuje 13 hexów.
Z 7 hexów układamy na stole kształt litery Y – pasującymi trójkątami. Na znak, wszyscy gracze odkrywają pierwsze swoje kafle i szukają pasujących miejsc. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kafelków.
Gdy nie widzimy pasującego kafelka, odkrywamy kolejny, a poprzedni ląduje pod nasz stosik.
Gra jest na prawdę szybka! Trzeba nieźle wytężyć umysł i oczy, aby być szybszym niż przeciwnicy. A możliwość podrzucenia graczom swoim kafelków daje kolejne atrakcje podczas zabawy. Jedna runda trwa dosłownie 3-4 minuty, a czasem nawet krócej.

Najprościej mówiąc to domino, tylko  w innym kształcie i o wiele szybsze!Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia, ale myślę że młodsze dzieci też dadzą radę – gdy damy im wolną rękę i nie będziemy ograniczać ich czasem.
Hexx wymaga koncentracji, uwagi, logicznego myślenia i poczucia humoru, by nie rzucić kafelkami, gdy przeciwnik nas zarzuca swoimi. Mimo prostych zasad jest świetną rozgrywką na rozruszanie czy nawet szybką partię podczas przerwy w szkole.
Polecam gorąco! Dzieciaki uwielbiają, ja również. Cena regularna to 45 zł. Ale można ją kupić od sporo taniej. Ja za nią płaciłam tylko 26 zł.
Więcej o grze  i recenzji na stronie Rebel. A gra wyszła spod skrzydeł FoxGames.

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.