konstytucja 3 maja
Edukacja,  Edukacja szkolna,  Pobierz w PDF

Konstytucja 3 maja 1791 r-pobierz darmowy plakat!

Szukasz ściągawki z najważniejszymi faktami o Konstytucji 3 maja? To wspaniale! Mam dla Was plakat do druku, który będzie przypominał o tej dacie, a także stanie się pretekstem do rozmów. Skusisz się?

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. To on reguluje najważniejsze zasady funkcjonowania państwa, określone są w niej prawa i obowiązki obywateli i wiele innych prawnych aspektów. Nad jej przestrzeganiem czuwa Trybunał oraz Prezydent.

Dlaczego Konstytucja 3 maja jest taka ważna?

Jest to pierwszy taki nowoczesny akt prawny w Europie w tamtym czasie i jeden z pierwszych na świecie. Regulował podatki, prawa obywateli oraz kończył rządy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Ne obyło się również bez problemów. W końcu taka ważna sprawa musiała się odbić echem w ówczesnym kraju i świecie.

Z głównych zmian, które zaszły w Polsce to

  • zmiana systemu rządzących-z wolnej elekcji na monarchię dziedziczną
  • ograniczono praw szlacheckie
  • chłopi byli chronieni prawem
  • zniosła liberum veto
  • ograniczono prawa szlachty nie posiadającej ziemi
  • utworzono armię mającą bronić granic państwa

Ile lat była ważna Konstytucja?

Konstytucja przestała obowiązywać już 24 lipca 1792 r, gdy król przystąpił do konfederacji targowickiej. Jako akt prawny zakończyła swoją moc prawną 23 listopada 1793 r.

To jedne z ważniejszych faktów, a pozostałe równie ważne znajdują się na plakacie. A jak go pobrać? Wystarczy kliknąć w poniższy link!

>>POBIERZ PLAKAT<<

A wy jak uczycie dzieci o tym święcie? Podzielcie się swoimi sposobami w komentarzach.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.