kwadromino,domino
Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry dla dzieci 2-6 lat,  Gry i zabawy,  Pobierz w PDF,  Projekt Grajmy

Kwadromino, czyli domino inaczej

Nauka matematyki to zabawa, którą widać na każdym kroku. Matematyką można bawić się wszędzie-w domu, w szkole, na podwórku. Poznaj kwadromino. Grę na zasadach domino, ale zmodyfikowaną.

Każdy z nas zna grę domino. Proste zasady, które łatwo można zapamiętać. Kwadromino to taka modyfikacja podstawowej wersji. Zamiast prostokątów są tutaj kwadraty.

Zamiast 2 pól z kropkami, są 4 z różnymi cyframi od 0 do 10. To taka podstawowa wersja. Właśnie taką mam dziś dla Ciebie.

Hexx to też rodzaj domino

Hexy czyli ośmiokąty również są rodzajem domino. Należy układać tak kolejne kafelki, by jak najwięcej kolorów się zgadzało. Kto pierwszy wyłoży swoje kafelki wygrywa. O tej grze pisałam jakiś czas temu. Więcej o niej możesz przeczytać tu – domino Hex.

Kwadromino

Powracając do kwadromino. Przygotowałam kilka arkuszy z gotowymi kwadratami z liczbami od 0 do 10, ale również arkusz dodatkowy bez wypełnionych pól. Możesz je wykorzystać jako zastępcze pola, dodać swoje własne pomysły lub stworzyć zupełnie inną wersję.

Zasady:

Głównym zadaniem tej gry jest oczywiście zabawa, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Kolejnym zaś celem jest nauka dodawania dla dzieci!

Gracze układają na przemian swoje kafelki do wyłożonych już pól tak, by suma boków była równa 10.

Jeśli uda się dziecku ułożyć kafelek tak, by 2 boki kwadratu zgadzały się liczbowo (czyli suma jednego boku to 10) otrzyma dodatkowe punkty. Ich ilość zależna jest od was.

Ułóżcie 3 pierwsze kafelki na środku, łącząc pasującymi bokami, a resztę rozdajcie między graczy.

Proste, prawda?

Jakie inne wersje kwadromino można zrobić?

Myśląc praktycznie, to tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas do uzupełniania kafelków.

  • kropki
  • różne kolory
  • cyfry
  • proste obrazki
  • ułamki
  • mieszane elementy graficzne
  • i inne

Jak widzisz, możliwości jest masa. Ta wersja jest przeznaczona dla dzieci w wieku około 6-7 lat, czyli w wieku gdy uczą się prostego dodawania.

Kolejne wersje przygotuję w różnych wariantach dla dzieci młodszych oraz tych z edukacji szkolnej (ułamki zwykłe, dziesiętne, mieszane), tak by każdy znalazł coś dla siebie i swoich dzieci.

Jak pobrać arkusze do kwadromino?

Kliknij w poniższy link, a przeniesie cię on do pobrania pliku. Pamiętaj, że to darmowa wersja, którą udostępniam za darmo. Nie możesz jej odsprzedawać, kopiować innym.

W celu podzielenia się plikiem prześlij podany link znajomym.

Pobierz arkusze KWADROMINO

Ps. Polecam druk na grubszym i sztywnym papierze, będzie lepiej się grało.

Miłej zabawy!

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.