wielkanocne pisanki dla dzieci,pisanki dla dzieci,matematyczne pisanki,matematyka na święta,wielkanocne pisanki
Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Kreatywne zabawy dla przedszkolaków

Wielkanocne pisanki dla dzieci – Matematyka na święta

Wielkanoc kojarzy się dla dzieci głównie z kolorowymi pisankami. Same ozdabianie jajek to ogromna frajda i rozrywka. Zawsze też można połączyć to z…matematyką! Zobacz wielkanocne pisanki dla dzieci z gliny, które swój początek miały od kuli.

Długo myślałam co zrobić w projekcie Matematyka na święta, które prowadzi Buba z Bajdocji. I powiedzmy rzutem na taśmę powstały matematyczne pisanki!

Wiele rzeczy do takich zabaw nie potrzebujesz. Wystarczy glina, pędzel, farby i trochę chęci. Aha! Przygotuj również matematyczne wzorniki takie jak kółka, klocki, gałązki, słomki, itp. Do czego one się przydadzą? Przekonasz się za chwilę!

Wielkanocne pisanki matematyczne

Jakiś czas temu zrobiłam zapas gliny samoutwardzalnej i tak czekała sobie na odpowiedni moment. Wyciągnęłam ją i Adaś od razu zaczął lepić swoje pisanki, tworząc wzory z różnych fakturach. Właśnie do tworzenia takich wzorów posłużyły nam klocki, gałązka, serwetka, a także ozdobne łańcuszki w kwiaty i serduszka.

Od kuli do owalu

Przed każdą pisanką Adaś musiał przygotować glinę, którą formował w dłoniach na kulę. Delikatnie zaczął ja formować na kształt jajka, a następnie wyobraźnia podsuwała mu kolejne pomysły na wykorzystanie dostępnych w domu rzeczy.

Powstało takim sposobem kilka pisanek, które po wyschnięciu i pomalowaniu trafią do koszyczka ze święconką.

Nie mogło zabraknąć najważniejszego czyli Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tym zajął się Adaś, a ja ulepiłam baranka wykorzystując kule oraz walce z gliny.

2 większe kule posłużyły na głowę oraz tułów baranka, a z małych powstał nos, oczy oraz uszy zwierzęcia. Walce zostały wykorzystane na wełnę baranka.

Taka technika powstania pisanek jest banalnie prosta i ciekawa. Młodszym dzieciom można przygotować kształt jajek (lub zupełnie inny!) i dać im się ponieść wyobraźni w tworzeniu wzorów na swoich pracach.

Jeśli chcesz mieć pisankę-zawieszkę, wytnij za pomocą słomki otwór w górnej części jajka.

Zamiast gliny możesz użyć masy solnej, zimnej porcelany lub masy papierowej (ta jest trudniejsza do obróbki)

Zobacz ile matematycznych tu znajdziesz! Koła, kwadraty, prostokąty, wielokąty, walce, stożki…

Nie wiesz co powinno się znaleźć w koszyku ze święconką? Sprawdź tu!

Co włożyć do święconki?

Udanej zabawy i wesołych radosnych świąt!

A więcej pomysłów na zabawy wielkanocne znajdziecie u Buby (klik w logo projektu)

matematyka na święta, wielkanocne pisanki dla dzieci

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.