monopoly fortnite
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry planszowe,  Gry planszowe 13+,  Projekt Grajmy,  Rodzinne gry planszowe

Monopoly Fortnite. Konsola czy plansza?

Fortnite to hit ostatnich miesięcy jako gra na konsole i komputer. Nie mogłam zrozumieć fenomenu tej gry. Biegają, strzelają albo uciekają. Nie no, nie lubię!

Sytuacja się trochę zmieniła, gdy przyjrzałam się bliżej tej grze. Mimo wszystko nadal mam do niej dystans.

A na czym polega Fortinte?

Fortnite to gra survivalowa, gdzie rywalizuje się z innymi graczami o przeżycie na wspólnej wyspie. Niezbędny jest dostęp do internetu, co daje możliwość rozgrywki z graczami z całego świata.

Cel jest jeden. Przetrwać w niesprzyjających warunkach. Musisz wykazać się czujnością, sprytem i dobrą strategią. Uciekać czy walczyć? To będzie częste pytanie podczas rozgrywki.

Lądując na wyspie gracze mają puste plecaki, ale jest ona pełna skrytek, gdzie jest ukryta broń, amunicja, ale również apteczki czy elementy do budowania schodów, podkładów itp rzeczy. Gracz może zbudować schronienie czy schody w górę, by dostać się na wyższe budynki mając wtedy lepsze rozeznanie terenu.

By rozgrywka nie trwała w nieskończoność, twórcy opracowali dodatek w formie Burzy. Zajmuje ona kolejne tereny na mapie niosąc śmierć nieuważnym graczom. Podczas gry musisz jej unikać, aby nie zabrała ci cennych punktów życia.

Rozgrywka się kończy, gdy zostanie na wyspie tylko jeden gracz lub jego drużyna.

Fortnite oferuje darmową wersję Battle Royal, płatną-Ratowanie świata oraz tryb kreatywny, gdzie możesz zbudować własny świat od podstaw i na nim grać z kolegami.

Na tym polega gra mówiąc w mocnym skrócie. Więcej o niej samej znajdzie na stronie twórców-Epic Games.

A dlaczego mi ta gra nie pasuje? Nie przepadam za grami, gdzie postacie walczą różnymi rodzajami broni i wyglądają przy tym bardzo realnie. Tu właśnie tak jest. Postaci kobiet i mężczyzn w różnych strojach i dodatkach strzelają do siebie, na szczęście bez rozlewu krwi.

Gdy gracz ginie, podobnie jak w Pokemonach, postacie są łapane w takie “ball’e” i gra może rozpocząć się od nowa.

Teraz pora poznać głównego bohatera dzisiejszej opowieści, czyli Monopoly Fortnite.

Szukasz innych gier Monopoly? Wersja Disney, PRL a może wersji piłkarskiej?

Jak wygląda gra Monopoly Fortnite?

W wersji planszowej ta gra podoba mi się znacznie bardziej. Jeśli myślisz, że tu również będą “domki i hotele” jak w podstawowej wersji jesteś w błędzie. Za to jest sporo różnic, które nadają grze nowego charakteru.

Na początek co łączy tę wersję z pozostałymi:

 • pole start
 • idź do więzienia
 • odwiedzający w więzieniu/Więzienie
 • bezpłatny parking
 • pola z dodatkowymi kartami
 • pola do zajęcia przez graczy

Różnic jest już znacznie więcej. Począwszy od pionków poprzez kostkę i akcję.

 • gracze mają do wyboru 27 różnych pionków/postaci z gry
 • jest jedna kostka z różnymi oznaczeniami akcji
 • kart miejsc nie kupuje się, tylko zajmuje
 • każdy gracz może mieć określoną ilość punktów życia
 • są ścianki, które chronią przed strzałem i zatrzymują ruch gracza
 • gry nie trzeba rozpoczynać od pola start
 • po przejściu przez start gracz pobiera kartę burzy i wykonuje przypisane do niej działanie
 • w skrzynkach gracz zyskuje dodatkowe elementy wyposażenia
monopoly fortnite

Rozgrywka w Monopoly Fortnite

Początek gry jest podobny. Karty miejsc, Burzy oraz skrzynek przygotowuje się jak w zwykłej grze. Ściany należy zgiąć na pół tak, by stały samodzielnie później na planszy.

Każdy z graczy otrzymuje swój pionek/postać oraz 15 żetonów życia. Nie może mieć ich więcej, a gdy utraci wszystkie gra się dla niego kończy.

 • Gracze ustawiają swoje pionki w dowolnych miejscach na planszy.
 • Po rzucie obiema kostkami gracz decyduje co wykona najpierw. Czy przesunie się o ilość wrzuconych oczek czy wykona akcję z dodatkowej kostki.
 • Gdy ustanie na wolne pole bierze kartę miejsca. Gdy uda mu się zebrać kolor zyskuje dodatkowe punkty życia, gdy zatrzyma się na takim polu.
 • Po każdym przejściu przez start pobiera 2 żetony życia oraz odkrywa kartę Burzy i wykonuje polecenie z jej odwrotu.
 • Gdy trafi na skrzynkę, pobiera kartę, która daje mu nowe możliwości ataku lub daje cenne rzeczy do ekwipunku do dalszego udziału.
 • Gra kończy się momencie, gdy Burza zajmie całą planszę lub gracze stracą punkty życia.

Monopoly Fortnite w akcji

Zasady gry są proste i podobne do podstawowej wersji Monopoly, więc nie trzeba tłumaczyć dokładnie kolejnych ruchów. A poniżej kilka ujęć ja gra prezentuje się podczas rozgrywki.

Podsumowanie i ocena

Wykonanie gry oraz poszczególne elementy wykonane są bez zarzutu. Mnogość skinów (postaci) ucieszy fanów tej gry, a rozgrywka przypadnie im do gustu.

My graliśmy we trójkę – ja plus 2 dzieci w wieku ponad 10 lat. Sytuacja zmieniła się z każdą minutą i nawet ten gracz, który miał tylko 2 żetony życia za chwilę zdobywał kolejne lub wykorzystywał zdobyte skrzynki.

Duża losowość gry i trochę inne zasady wniosły nowy model Monopoly. Im więcej graczy, tym gra będzie bardziej dynamiczna, a oko Burzy będzie się gwałtownie zmniejszać zmuszając graczy do obmyślania strategii.

Czy da się zaplanować dłuższą strategię? Nie bardzo, ale można posiłkować się kartami skrzynek.

Według producenta gra jest przeznaczona dla graczy od 13 roku życia, ale jak widać i młodsze dadzą radę. To jest pewnie kwestia tematyki. Gra na konsolę jest od 12 roku życia.

Mając do wyboru obie wersje, wolę planszową. Mniej agresji, więcej interakcji na żywo. Bez prądu, internetu, ale za to w dobrym towarzystwie.

Cena wynosi w granicach 100 zł. Dostępna jest w sklepach z zabawkami oraz na portalu aukcyjnym.

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.