koordynacja wzrokowa-ruchowa
Projekty,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica,  Wakacyjne (po)tyczki,  Zabawki dla dzieci

Na (po)moc koordynacji ręka-oko u dzieci

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Pozwala zgrać ruch ręki i oka, tak by wykonywane czynności zostały wykonane należycie. Od najmłodszych lat ćwiczymy to podczas zabawy, nawet nieświadomie! Zobacz jak łatwo połączyć zabawę i rozwój dziecka.

Pora przedstawić kilka zabaw, które skradną serce dzieci, a przy okazji zapewnią sporą dawkę zabawy i rozwoju. Znajdziesz propozycję zabawek dla kilku grup wiekowych, tak by każdy znalazł coś dla swojego dziecka.

Co to jest koordynacja wzrokowo-ruchowa i po co na komu?

Koordynacja to taka zdolność, dzięki której wykonamy poprawnie czynność wymagającą współpracy rąk i oczu. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, których uczy się niemowlę np. podczas zabawy grzechotką.

Przypomnij sobie jak to wygląda u takiego malucha. Jego ruchy są nieporadne, nie trafia zabawką do buzi mimo usilnych prób. Każda kolejna próba zbliża go do osiągnięcia celu.

A nauka szlaczków i pisania w liniach? Tu również bardzo ważne jest przekazanie informacji z oczu do ręki, by zrobiła taki ruch jaki my chcemy.

Jazda na rowerze, bieganie, kolorowanie, lepienie z plasteliny czy zwykłe domowe czynności to ciągły trening koordynacji.

Wybrałam kilka zabawek dla dzieci od 3 miesięcy do 14 lat na (po)moc koordynacji, a przy okazji wszystkie są wykonane z drewna!

4 zabawki, które zapewniają zabawę i ruch

Grzechotka

Mając małe dziecko w domu, szukamy ciekawych, bezpiecznych i odpowiednich zabawek. Mają być one wykonane sumiennie, z należytą starannością i spełniać swoją funkcję.

Pierwszą z zabawek jakie mają maluchy to grzechotki i gryzaki. Obie funkcje łączy grzechotka Wesoły lisek od Heimess.

Gdy ją zobaczyłam, wiedziałam że jest wyjątkowa, pięknie wykonana i lubionym bohaterek piosenki Adasia kuzynki. Obręcz wykonana z drewna, pokrywa farbą na bazie wody i wesoły zwierzaczek z dzwoneczkiem zachęcają do aktywności malucha.

Zmieści się idealnie w małej rączce niemowlaka przy okazji ćwicząc koordynację ręka-oko i chwyt pęsetowy. Łatwy do utrzymania w czystości i dający masę zabawy maluchowi.

koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa

Pozytywka 

Dziecko słyszy już w brzuchu mamy. Jej głos, muzykę i inne dźwięki. Delikatna muzyka uspokaja, a próba złapania grającego przedmiotu wcale nie jest taka łatwa.

Potrzeba skupienia, precyzyjnego chwytu rączką, by ta nie wyślizgnęła się gdzieś dalej. Ważna jest również wielkość i wykonanie. Nie może być zbyt duża, ani zbyt głośna.

Możesz ustawić pozytywkę kilkanaście centymetrów od dziecka, by samo próbowało je złapać (np. dla pełzającego szkraba) lub bliżej, jeśli maluch  jest młodszy.

Możliwości masz sporo zabawy taką pozytywką z dzieckiem, wszystko zależy od wieku i zainteresowania. Każda z takich zabaw to kolejna próba koordynacji ręka-oko.

Bardzo ciekawą opcją jest pozytywka Wir kolorów firmy Hape. Miłe dźwięki dla ucha, kolorowe nutki przykuwają wzrok niemowlaka i zachęcają do złapania tego fascynującego przedmiotu.

Podobnie jak grzechotka, wykonana jest z drewna z domieszką plastiku. Nawet Adaś lubi nakręcić pozytywkę i posłuchać jej melodii.

koordynacja wzrokowa-ruchowa

Piłkarzyki

Tym razem coś dla starszaków. Już 6-7 latki mogą próbować swoich sił, a te starsze mogą organizować turnieje! Stoły z tą grą stoją w naszej szkole na korytarzu i dzieciaki mogą co przerwę w nie grać.

A od kilku dni mamy również Piłkarzyki w domu. Do wyboru jest kilka różnych modeli, mniejszych, większych, bez nóg czy z nimi. Pomyśl, jaki sprawdzi się u was najlepiej. Taka gra zajmuje sporo miejsca.

Adaś ma spory pokój, do tego jest salon i postawiłam na duży stół. Nasz ma wymiar około 120×60 cm. Również postawiłam na drewno i wybrałam stół do Football.

Uwielbiamy rozgrywać turnieje. Początkowo szło mi tragicznie, ale praktyka czyni mistrza.

Piłkarzyki to gra dla 2 lub 4 osób, gdzie koordynacja jest niezwykle ważna. Tak trzeba pokierować piłkarzami, by obronić swoją bramkę, a do tego strzelić gola przeciwnikowi.

Bardzo emocjonująca gra, gdzie wcale nie tak łatwo skoordynować ruchy na 4 kije. Poza koordynacją potrzebna jest cierpliwość i skupienie. Wystarczy chwila rozkojarzenia, a gol ląduje w naszej bramce!

Nie ma tu pewniaków, które zapewnią wygraną. Każdy ma równe szanse, by wykazać się sprytem i zręcznością.

koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa

Ścianka wspinaczkowa

Jest to specjalna ścianka do której przymocowane są specjalne kamienie po których można się wspinać. Można spróbować swoich sił w profesjonalnych salach ze ściankami lub zrobić mniejszą wersję na własnym podwórku czy ogrodzie.

Wykonanie takiej ścianki nie jest drogie. Naszą zrobiliśmy z desek z palet i kamieni kupionych w internecie. Takie wejście do domku na drzewie to świetna i wyjątkowa opcja.

Każdy ruch musi być dobrze przemyślany. Mocny chwyt ręką oraz dobre ułożenie stopy wymagają koncentracji i dobrej koordynacji, bo upadek może okazać się bolesny.

W naszej ogródkowej ściance wspinaczkowej nie mamy dodatkowych zabezpieczeń, więc przeznaczona jest dla ciut starszych dzieci. Mniejsze na pewno świetnie będą się bawić i ćwiczyć na profesjonalnych salach, gdzie pod okiem instruktora i zabezpieczeń są bezpieczne.

koordynacja wzrokowa-ruchowa
koordynacja wzrokowa-ruchowa

To tylko namiastka tego, jak można ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową i dobrze się przy tym bawić. Każde złapanie piłki, rzut do kosza, strzał na bramkę, zrywanie owoców z krzaka czy gra w gumę to zabawa, która rozwija i pobudza do poznawania możliwości swojego ciała.

A ty jakie masz sposoby na koordynację u swojego dziecka? Co się u was sprawdza?

Post powstał w ramach projektu Wakacyjne (po)tyczki.

zielone zabawki

wakacyjne potyczki projekt

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.