Edukacja szkolna,  Rozwój dziecka,  Wakacyjne (po)tyczki

(Po)rachunki z przyrodą czyli jak zrobić plan podwórka

Rozpoczynamy potyczki z przyrodą, czyli projekt dla rodzin. Pierwszy temat to (po)rachunki. U nas to przyrodnicze potyczki w terenie. Dowiesz się jak powstał plan podwórka. To też może być zabawa!

Co mają porachunki do planu otoczenia?

Całkiem sporo. A dokładniej rachowanie wymiarów, czyli aktywne obliczanie wymiarów poszczególnych miejsc i budynków. Na co dzień nie robiliśmy takich pomiarów, więc bieganie po podwórku z miarą i notesem (i to między deszczami!) był niesamowity. Sporo było mierzenia i zapisywania. No to dzieła!

Od czego zacząć?

Prawda jest taka, że potrzebujcie niewiele! Wystarczy:

  • notatki
  • długopis
  • miara (u nas to było miękka miara o długości 10 m)

Teraz pora na obmierzenie podwórka dookoła i dokładny zapis poszczególnych elementów w notesie. Pamiętaj o budynkach oraz kształcie poszczególnych elementów.

Warto w notesie zrobić wstępny szkic. Łatwiej wtedy go przenieść na plan prawidłowy. Nie zapomnij o wielkości poszczególnych budynków. Możesz to zrobić na kolejnej stronie notesu.

Skończone? Super! Sporo już masz za sobą. Teraz pora zastanowić się jak przenieść to wszystko na kartkę w odpowiedniej skali.

Skala liczbowa, mianowana i liniowa

Czym jest skala? Jest to zapis wielkości obiektu w formie liczbowej lub podziałki liniowej w pomniejszeniu, wyrażony za pomocą ułamka.

Czym charakteryzuje się skala?

Liczbowa przedstawia zapis w formie liczb. Np 1:1000. Oznacza to że 1 cm na mapie to w rzeczywistości 1000 cm.

Skala mianowana wyrażona jest w formie centymetrów. Np. 1cm→100cm

Skala liniowa pokazana jest na linii z podziałką co 1 cm. Może mieć długość około 5 cm, na jej końcu jest zapis dotyczący odniesienia do 1 cm na mapie.

Warto znać wszystkie 3 skale, by móc później zamienić jeden zapis na inny.

100 metrów ile to centymetrów?

Na małych liczbach zamiana centymetrów na metry to nie problem, ale jeśli mamy skalę w milionach robi się problem. Sporo się natrudziliśmy przy przekształcaniu podczas innych ćwiczeń z przyrody. Dlatego mamy małą ściągawkę.

  • 100 cm – 1 m
  • 1000 cm – 10 m
  • 10 000 cm – 100 m
  • 100 000 cm – 1 000 m – 1 km
  • 1 000 000 cm – 10 000 m – 10 km
  • 10 000 000 cm – 100 000 m – 100 km

Jak wybrać skalę do narysowania planu?

Wszystko zależy od tego jaką kartkę chcesz wykorzystać oraz jakie duże obiekty są do narysowania.

Adaś miał do dyspozycji kartkę A3 z bloku technicznego. Początkowo chciał stworzyć plan w skali 1:100, ale okazało się, że nawet 2 kartki byłoby za mało. Padła decyzja o skali 1:200.

1:200 czyli 1 cm na planie, to 200 cm w rzeczywistości. Taka skala okazała się w sam raz.

Od czego zacząć robienie planu podwórka?

Na samym początku zmierz długość oraz szerokość całkowitą, a następnie dopasuj skalę do kartki. Wybierz obiekt/róg od którego zaczniesz rysowanie planu. Pamiętaj o zachowaniu skali.

U nas był to ogród. Spora wielkość do narysowania, ale jednocześnie musieliśmy zachować odpowiednią odległość od brzegu kartki w miejscu gdzie jest garaż.

Posiłkowaliśmy się również liniami pomocniczymi, by zachować odpowiednie odległości. Gdy narysował ogródek, dom i przeszedł do garażu było coraz łatwiej. Sporo matematyki, zamian, dzielenia i mnóstwo frajdy!

Z każdym kolejnym elementem dopytywał, czy będzie mógł pokolorować swoje dzieło. Mógł malować jak chciał, w końcu to jego dzieło.

Najzabawniejsze było oznaczenie kolorem różowym. Na planie będzie widać co to jest. Jeszcze się zachował taki okaz u nas 😀

Dla pewności na koniec zmierzył jeszcze raz wszystkie wymiary, a następnie tworzył legendę z opisem budynków oraz miejsc, które mają dużą powierzchnię.

Powstała również skala mianowana, liniowa oraz w formie liniowej.


Orientowanie planu podwórka

W tym celu potrzebny był kompas. W słoneczny dzień może być gnomon, ale z kompasem było szybciej i dokładniej.

Orientowanie mapy/planu to ustawienie jej/jego tak, by kierunki na mapie są równoległe do kierunków świata, a górna linia planu jest skierowana na północ.

Mapka zorientowana, więc kierunki można zapisać na kartce.

Oto podstawowy plan najbliższego otoczenia zrobiony! Teraz można zająć się drobniejszymi elementami jak drzewa, krzewy, domki na drzewie, piaskownice.

A co znajdzie się na Waszym planie najbliższego otoczenia? Skusicie się na zrobienie własnych?

Co daje robienie planu?

Zrobienie plany najbliższego otoczenia to świetna zabawa ale również ogromna porcja nauki. Wiem, że Wakacyjne (po)tyczki mają być lekkim projektem, bez zacięcia edukacyjnego, ale stworzenie takiego planu to dobra okazja, by spróbować czegoś nowego.

Nie co dzień można pobiegać z miarą po całym podwórku, dorysować nawet pieski na planie i inne drobne, śmieszne sprawy.wakacyjne potyczki projekt

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.