Pionki do gier z masy papierowej
Gry dla dzieci 2-6 lat,  Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Gry planszowe,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Kreatywne zabawy dla przedszkolaków,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Rodzinne gry planszowe,  Strefa Rodzica

Pionki do gier z masy papierowej

Gry planszowe są genialną formą spędzania czasu z rodziną. Zachęcam Was do tego! Prostym sposobem można zrobić grę planszową również w domu. Od kilku lat mamy planszę do warcabów, a teraz zrobiliśmy do niej własnoręcznie pionki z masy papierowej.

Własna masa papierowa to świetna zabawa sensoryczna zabawa dla dzieci, prosta w wykonaniu i łatwa w obrabianiu. Przepis pojawi się na blogu na tę masę już w poniedziałek, a możecie skorzystać z przepisu Mamarak lub kupić pudełko gotowej masy (420 g za około 10 zł). Oczywiście gotowa jest gładsza niż nasza domowa, ale podczas robienia własnej masy możemy robić coś razem z dzieckiem, zrobić coś od początku do końca samodzielnie.

Zalety robienia własnoręcznie masy papierowej

 • zabawa sensoryczna nie tylko dla dzieci
 • używamy to, co mamy w domu (papier, klej, mąka, itp.)
 • jest prosta w wykonaniu
 • rozwijamy wyobraźnię tworząc nowe rzeczy
 • ugniatanie masy działa antystresowo
 • spędzamy razem czas – nie gonimy, ale skupiamy się na tym konkretnym działaniu
 • wspólne twory z masy mają większe znaczenie dla nas samych i dzieci
 • prądu potrzebujemy tylko, by użyć miksera
 • możemy zrobić z niej co nam się tylko podoba
To tylko kilka zalet robienia i tworzenia z własnej masy. Pamiętajcie, że odrobinę będzie bałagan. Przy robieniu obiadu również on występuje ?.
Przechodzę do rzeczy! Masę zrobiliśmy w celach edukacyjno-zabawowych. Z białej pulpy powstały pionki do gry. Płaskie krążki, które mają co najmniej 2 zastosowania w grach planszowych!

Jak zrobić pionki do gry krążki?

Lubię proste rozwiązania i pionki takie właśnie są. Potrzebna jest oczywiście masa papierowa w pierwszej części oraz farby i pędzelki w drugiej, dekoracyjnej części.
 1. Masę papierową dzielimy na małe kulki. Mniej więcej tej samej wielkości.
 2. Lekko wyrabiamy w ręce i formujemy płaskie krążki. Wyrównujemy brzegi. Można je lekko zwilżyć wodą, by stały się gładsze.
 3. Odstawiamy do wyschnięcia. U nas suszyły się na grzejnikach kilka godzin.
Pionki do gier z masy papierowej
Pionki do gier z masy papierowej

Dekoracja pionków

Pora na brudną, kolorową zabawę! Adaś (prawie 9 lat) miał niezłą frajdę z malowania pionków. Używał wyłącznie paluszków do ich ozdabiania. Wkładał pionek w farbkę po czym rozcierał ją po całym krążku.
Ja natomiast użyłam pędzelka, ale odrobinę mniej miałam brudne palce. Także śmiało! Zachęcam Was i dzieci do zabawy farbami. Nie bójcie się pomazać, niech to będzie twórcza ekspresja.

Malowanie u nas wyglądało następująco:

 • malowanie wszystkich krążków na biało
 • malowanie połowy pionków na niebiesko
 • gdy wyschły, palcem robiłam kropki i pędzelkiem krzyżyki

Pionki do gier z masy papierowej

Pionki do gier z masy papierowej

Pionki do gier z masy papierowej

Pionki do gier z masy papierowej

W jakich grach można użyć pionków do gry?

Zrobiliśmy 20 krążków. Po 10 w każdym kolorze. Z drugiej strony niebieskie mają kółeczko, białe krzyżyk. Zostały stworzone z myślą o właśnie tych dwóch prostych grach. Jednak wszystko zależy od was jak zostaną użyte.
Można je wykorzystać do innych planszówek. 4 pionki – biały gładki, biały z krzyżykiem, niebieski gładki i niebieski z kółkiem. Już mamy pionki dla 4 graczy!
Teraz wystarczy włożyć je do pudełeczka i używać jak tylko najdzie nas ochota. Bawcie się, twórzcie, rozwijajcie!

Pionki do gier z masy papierowejgrajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.