rój hive
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry planszowe

Rój (Hive)-dwuosobowa gra logiczna na bazie szachów

Gry planszowe to nie tylko gry, które mają pionki, plansze czy żetony. To również gry karcianeą kafelkowe i płytkowe. Taka grą jest Rój (Hive). Gra stworzona na podobieństwo szachów, ale tu masz na płytkach owady o różnych mocach. To genialna gra logiczna dla 2 osób. Dlaczego? O tym zaraz się przekonasz.

W szachy nigdy nie nauczyłam się grać. Warcaby i owszem. Proste zasady, 2 kolory, plansza. W szachach są różne piony, każdy z nich porusza się inaczej. I nie mogłam zrozumieć tych zasad.

Cel jest wspólny dla obu gier. Najważniejszy jest król/królowa i jej/jego ochrona. A to wcale nie jest tak proste, gdyż przez nieuwagę można zabudować własną królową w Roju i przegrać.

Nie zaczynajmy tak pesymistyczne. To szybka, dynamiczna gra, która wymaga strategii i koncentracji.

Unboxing czyli co znajduje się w pudełku

Niewielkich rozmiarów pudełko kryje w sobie wypraskę dopasowaną do płytek, woreczek zamykany na zamek, instrukcję oraz 22 płytki w 2 kolorach.

Płytki są w kształcie hexów na wzór plastra miodu, a na nich:

  • 1 królowa
  • 2 płytki z pająkiem
  • 2 płytki z żukiem
  • 3 z mrówkami
  • 3 z konikiem polnym

rój hive

rój hive

Lepsza mrówka czy konik polny? czyli zasady gry

Każda z postaci ma inną moc działania. Trzeba przestrzegać kilku zasad, ale są one proste, więc szybko załapiesz co możesz, a czego nie.

  • Królowa-porusza się o jedno pole w bok. Gdy zostaje zabudowana z 5 stron nie może wykonać ruchu. Jeśli zostanie zabudowana całkowicie. Gra się kończy.
  • Pająk-porusza się o 3 pola w wybraną stronę, ale nie może wracać po tych samych śladach w kolejnym ruchu. Idzie zawsze do przodu.
  • Mrówka-najbardziej mobilna płytka. Biega jak chce i o ile pól chce.
  • Żuk-porusza się o jedno pole, ale ma przewagę nad innymi taka, że ma możliwość wejścia na inna płytkę.
  • Konik polny-skacze na drugi koniec roju w linii prostej.

Jak widać każdy z nich się różni, więc trzeba mieć strategię dokładania kolejnych płytek.

Rozpoczęcie rozgrywki

Gra rozpoczyna się od położenia po 1 płytce przez graczy.  Stykają się one bokami, tworząc wspólny rój. Kolejne płytki dokładane są na przemian przez graczy. Ważne jest to, że tworzymy wspólny rój, ale nowa płytka musi się stykać wyłącznie własnego koloru. Przesuwanie płytek w Roju już nie dotyczy kolorów, mogą się one mieszać, ale w danej turze nie dokłada się nowej płytki.

Królowa musi wejść do gry maksymalnie w 4 ruchu gracza.

Uwaga! Nie można przesunąć pionu, jeśli ten ruch spowoduje rozłączenie się roju.

Akcja tworzymy rój!

Zasady przedstawiłam, więc pora, by pokazać grę w akcji.

roj hive

rój hive

rój hive

rój hive

rój hive gra

Gra Rój-warto w niego zainwestować?

Rój to logiczna gra wymagająca strategii i planu. Czasem również szczęścia, nie wiadomo jaki ruch wykona przeciwnik.

Cała rozgrywka trwa kilkanaście minut. Czasem do pół godziny, jeśli gracze obmyślają poważniejszą strategię. 😉

Małe rozmiary, szybki czas rozgrywki są świetnym przerywnikiem dla dłuższych, bardziej wymagających gier. Jest również świetna na rozruszanie szarych komórek. Trzeba pomyśleć, wytężyć wzrok i przewidzieć ruch przeciwnika, a przy okazji swoimi płytkami nie zablokować królowej.

Cena regularna tej gry-podstawki to 65 zł. Dostępne są również płytki dodatkowe takie jak biedronka czy komar, które urozmaicają rozgrywkę.

Gra jest dla dzieci 9+, a wyszła spod skrzydeł G3. Jeśli tematyka pszczół jest ci bliska zerknij jeszcze na naszą patronacką grę Pszczoły od Wydawnictwa Trefl. Równie ciekawa i fajna gra dwuosobowa.

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.