wyrazowe potyczki, gra planszowa, gra diy
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Pobierz w PDF,  Rodzic tworzy,  Rodzinne gry planszowe

Wyrazowe potyczki-pobierz darmową grę słów

Tworzenie słów z wybranych liter wcale nie jest takie proste! Wszystko zależy od dostępnych kafelków oraz naszej wyobraźni. Jedno jest pewne. Jest to świetna rozrywka dla naszego mózgu! Pobierz darmową grę i spróbuj swoich sił!

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka podobnych gier tego typu. Pewnie znasz Scrabble czy grę Scriba od wydawnictwa Alexander Toys.

W domu posiadamy tylko tę drugą wersję, więc postanowiłam zrobić taką naszą własną wersję słownych potyczek. Wykonanie zajęło mi trochę czasu, ale za to w efekcie mamy fajną domową grę DIY!

Jeśli masz drukarkę w kolorze będzie ci łatwiej wydrukować naszą grę, ale w czarno-białych barwach za to masz pole do popisu jeśli chodzi o kolory.

Wyrazowe potyczki

Tworząc Wyrazowe potyczki postawiłam na wiosenne kolory, ale także na nawiązanie do Wielkanocy. Środkowy “owal” przypomina Ci choć odrobinę kształt jajka?

W bocznych częściach są mini kwiatki, a na obrzeżach dodatkowe cenne punkty. Ciekawe, ile uda się uzbierać tych ekstra punktów!

Zasady są proste.

Każdy z graczy losuje po 9 kafelków (litery są dołączone do gry) i próbuje z nich ułożyć na planszy wyraz, a następnie dobiera z woreczka tyle kafelków, by znów miał ich 9.

Może się zdarzyć, że nie uda się utworzyć wyrazu, więc można wymienić literki, a kolejną próbę ułożenia wyrazu podejmuje gracz w kolejnej rundzie.

Punkty zapisujemy od razu na kartce, a wyrazy mogą się łączyć, ale gdy się stykają kolejne kafelki, muszą tworzyć nowy wyraz.

Gra toczy się do momentu, aż zabraknie kafelków lub gracze nie mogą ułożyć żadnego wyrazu.

Wersja Wielkanocna

Pisałam wyżej, że to taka wersja wiosenno-wielkanocna, więc idąc tym tropem pobaw się z dzieckiem tworząc wyrazy wyłącznie związane z Wielkanocą i wiosną. Ciekawa jestem ile uda się Wam ułożyć wyrazów!

Takie tematyczne zabawy są świetną okazją do rozmów na dany temat, do budowania skojarzeń, a także do poćwiczenia tabliczki mnożenia czy dodawania.

3, 2, 1… Pobierz Wyrazowe potyczki!

Omówiłam zasady, jedną z opcji gry, a teraz przyszła pora na instrukcję do pobrania planszy.

  • gra składa się z 3 arkuszy A4 – 1 z literami, a plansza z 2 części które należy ze sobą skleić.
  • całą planszę naklej na karton, by była sztywna
  • litery również przyklej na tekturę, ale cieńszą, by łatwiej można było pociąć je na osobne kafelki
  • zasady gry masz opisane powyżej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je po prostu zmodyfikować dla własnych celów

Pamiętaj!

To jest wersja darmowa, jeśli chcesz się nią podzielić to zaproś znajomych na bloga 🙂

Nie wyrażam również zgody na jego sprzedaż, usuwanie logo bloga czy podawanie się za autora tej gry.

KLIK-POBIERAM grę Wyrazowe potyczki

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.