zrób ten zielnik
Książki,  Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży,  Mały Przyrodnik

Zrób ten zielnik. Książka przyrodnicza inna niż wszystkie

Zielnik to wyjątkowa książka, którą każdy może stworzyć sam. Każda kolejna karta to nowa roślina, nowe doświadczenie, nowy pomysł. A co powiesz, by wymieszać kreatywność, chęć zdobywania wiedzy przyrodniczej, spacery po lesie z tworzeniem zupełnie innej formy zielnika? 

Brzmi ciekawie? Mam nadzieję. Bo mam przed sobą wyjątkowy zielnik. Książka, z którą aktywnie spędzisz nie tylko wiosnę i lato, ale cały rok! Dokładnie! Bowiem zadania, które stawia przed czytelnikiem ta książka, nie da się wykonać w 2 tygodnie czy miesiące.

Zrób ten zielnik

Widząc ten tytuł, wyobrażałam sobie tę książkę jako opis poszczególnych roślin z miejscem na wklejenie kolejnych okazów. Być może jakieś ciekawostki. Ot, taki standardowy zielnik.

Jednak mam w rękach coś innego. Książkę, która wymaga nie tylko wklejania suszonych części drzew czy kwiatów, ale również działań twórczych, kreatywnych a nawet śmiesznych.

Potrzebujesz klej, trochę kolorowego papieru, nożyczki, a nawet błoto spod butów. Widzisz, to nie jest zwykły zielnik!

zrób ten zielnik
zrób ten zielnik

Tematyczne strony

Otwierając książkę, ukażą ci się brązowe strony pełne informacji przyrodniczych, instrukcji jak wykonać poszczególne zadania oraz miejsce na ich wypełnienie.

Wszystko jest jednak utrzymane w ciekawy i zachęcający do dalszych działań sposób. Nie ma pustych regułek, sztywnych schematów, ani miejsca na poważne rozważania.

Tu czeka na Ciebie moc pomysłów i działań twórczych. Dlatego kolejne strony to nowa lekcja tematyczna do wykonania.

Pierwszą w nich jest Strona zakorowana, czyli kilka słów o powstawaniu papieru, a na kolejnej stronie miejsce na zrobienie kartki z brzozowej, łuszczącej się kory.

Król Słońca. Jedna z kolejnych stron, gdzie Twoim zadaniem jest znalezienie mniszka lekarskiego. Z jego kwiatu powstanie słoneczko z promyczkami. Pamiętaj, że maj i czerwiec to pora zbierania tych kwiatów!

Nocne marki. Są takie kwiaty, które kwitną po zachodzie Słońca. Wiedziałaś o tym? Jednym z nich jest wiesiołek dwuletni. W czasie przyszłych wakacji postaramy się go poszukać, a jego wysuszone kwiaty wkleimy na odpowiedniej stronie.

Strona Rozgniewana. Jak ją stworzyć? Banalnie prosto. Wystarczy pomidor! Połóż połówkę pomidora na kartce, a następnie zgnieć go. Wysusz powstały kleks i wklej go do zielnika. Rozkwaszony pomidor wyzwala nagromadzone emocje, dając im ujście. I voila! Strona gotowa!

zrób ten zielnik
zrób ten zielnik
zrób ten zielnik

Strona zimowa w zielniku? Czy to możliwe?

Zielniki zazwyczaj kojarzą się wiosną, latem czy jesienią. A zima? Co można robić o tej porze w zielniku?

Kto powiedział, że tylko kwiaty, liście czy nasiona mogą się znaleźć w takiej książce. Od czego są przyprawy z kuchennej szafki mamy! Cynamon, chili, imbir, pieprz, kurkuma? Brzmi znajomo?

143 strona w książce Zrób ten zielnik należy właśnie do zimowych przypraw. Co konkretnie należy z nimi zrobić? Masz pomysł?

Twórcza moc zielnika!

Jak prędzej pisałam, nie braknie stron, które wymagają zręczności, kreatywności i korzystania z innych elementów, niż rośliny.

Doniczka z papieru, kwiat origami czy wakacyjne zdjęcie umila i urozmaicą całość. A może zdjęcie z wakacji i opis rośliny, która cię zauroczyła?

Z tą książką nie można się nudzić. Wyzwala ona chęć zapełnienia kolejnych stron wspomnieniami, wiedzą, spacerami, wspólnym czasem, naszą historią. Daj się ponieść wspólnie z dzieckiem tej ekscytacji przyrodą i tworzeniem wyjątkowej pamiątki w formie książki.

Pomyśl. Za rok książka będzie wypełniona po brzegi, pełna Waszych wspomnień, pracy, zdobywania kolejnych, nie zawsze łatwych rzeczy, a w efekcie otrzymacie coś, do czego będziecie wracać po latach. Tak, po latach!

Biorąc ją do ręki przypomnicie sobie być może większość sytuacji, które miały miejsce podczas zbierania roślin do tego zielnika. My nie możemy się doczekać, zapełniania kolejnych stron! Czekanie na wiosnę i lato, by zebrać kolejne okazy, których teraz nie ma. Jednak to oczekiwanie będzie również wypełnione zadaniami z zielnika i nie tylko.

zrób ten zielnik
zrób ten zielnik
zrób ten zielnik

To jak? Jesteście gotowi podjąć wyzwanie iście przyrodnicze i twórcze? 

Zrób ten zielnik, Wydawnictwo Poznańskie

Autor: Łukasz Skop
Cena regularna 34,90 zł
Możesz kupić tę książkę np w Wydawnictwie Poznańskim 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.