Connect 4
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Gry planszowe

Connect 4 czyli Czwórki

Gry planszowe, karciane i inne. Każda z nich jest fajna, ciekawa i wnosi wiele zabawy. Moją uwagę przykuła jakiś czas temu pewna gra w chińskim markecie. Napisy po angielsku, nazwa jakaś chińska. Skusiłam się w końcu i ją kupiłam. Okazało się że to gra “Connect 4”, a po naszemu po prostu “Czwórki”. Nasza gra to tańszy zamiennik. A na czym polega?

W niedużym, niskim pudełku znajduje się kratka do gry i żetony w 2 kolorach. Instrukcja opisana jest u nas po angielsku na pudełku. I tyle.
Trochę plastiku, jakieś żetony. Byłam bardzo ciekawa tej gry. Tym bardziej cena mnie przekonała. 14 zł to nie majątek.

Przygotowanie do gry w Czwórki/Connet 4

Kratka, w którą wrzucamy żetony połączona jest wraz z podstawą. Po obu stronach mamy miejsce na wolne żetony. Kratkę wysuwamy na zewnątrz, a następnie stawiamy ją pionowo. Dzielimy się żetonami. Każdy z dwóch graczy otrzymuje po 21 krążków w kolorze żółtym lub czerwonym.

qumam kasze

qumam kasze

qumam kasze

qumam kasze

qumam kasze

Rozgrywka w Connect 4

Pierwszy gracz wpuszcza swój żeton do kratki w wybranej kolumnie. Spadnie on na sam dół. Drugi gracz robi podobny ruch ze swoim krążkiem. I tak na przemian. Musimy jednak obmyśleć każdy ruch, gdyż wygrywa osoba, która ułoży w jednej linii (pion, poziom, skos) 4 żetony swojego koloru.

qumam kasze

qumam kasze

 

Czasem gra trwa 2 minuty a czasem trzeba bardziej wytężyć umysł, skoncentrować się i logicznie myśleć o kolejnym ruchu. Jeden nieprzemyślany ruch może nas kosztować przegraną rozgrywkę.
Zaletą gry są proste zasady, łatwość złożenia/rozłożenia kratki. Jest to typowa gra logiczna, która wymaga myślenia. Nadaje się dla dzieci już od 6 roku życia. Adaś ma prawie 9 lat i radzi sobie świetnie. Czasem ja muszę intensywnie myśleć nad ułożeniem kolejnego krążka.

Cena oryginalnej gry zaczyna się od około 40 zł. W marketach można znaleźć tańsze odpowiedniki. Świetna gra dla dzieci i dorosłych. Taka na rozgrzanie umysłu, przerywnik między dłuższymi grami.Z powodzeniem dzieciaki mogą grać same. Nawet te młodsze. Żałuję że prędzej jej nie kupiłam, bo to na prawdę warta uwagi logiczna gra!

Znacie Connect 4? Lubicie takie logiczne rozgrywki?

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.