patchwork express
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry planszowe,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzinne gry planszowe

Patchwork Express. Kto szybciej umie szyć?

Czy do szycia kołderki potrzebne są igły i nici? Niekoniecznie! Z Patchwork Express takie sprzęty nie są w ogóle potrzebne. Dlaczego? To gra planszowa! Jeśli jesteście tylko we dwoje, a chcecie zagrać w coś szybkiego, polecam Wam Patchwork.

Niektóre gry są fajne, gdy gra się w kilka osób. Czasem nie mamy takiej ekipy, więc poszukujemy czegoś co sprawdzi się we 2 osoby. I oto jest. Poznaj ją bliżej.

Patchwork Express

Zadaniem graczy jest uszycie kołderki. Nie będziesz używać jednak igieł i nici, a kafelków w różnych kształtach. Musisz się spieszyć, by zakryć jak najwięcej pól swojej planszy. Im więcej pustych pól Ci zostanie, tym więcej punktów karnych otrzymasz! Bądź uważny i spostrzegawczy, by nie zostać w tyle.

Ta gra jest prostszą wersją gry Patchwork, w której jest więcej kafelków i plansze są bardziej rozbudowane. Zasady pozostają jednak podobne.

Rozgrywka jest szybka i takiej samej strategii wymaga.

Zawartość i zasady

W niewielkim pudełku znajduje się kwadratowa plansza, pionek, różnego rodzaju skrawki kołderki (czyli kafelki), znaczniki, guziki jako moneta zakupowa oraz 2 plansze do szycia kołderek dla graczy.

Każdy z graczy otrzymuje na początek planszę w wybranym kolorze oraz 5 guzików. Planszę główną połóż pośrodku, na niej w wyznaczonych miejscach guziki, a wokół niej kolorowe kafelki (oprócz niebieskich).

Przed najmniejszym kafelkiem postaw pionek-jest on uniwersalny i obaj będziecie się nim poruszać.

Guziki, które masz obok siebie posłużą do kupienia kawałków materiału. Masz do wyboru 3 kafle, które są przed pionkiem. Jego cena jest podana na kafelku, a znak klepsydry informuje cię o ile pól przesuwasz swój znacznik na głównej planszy.

Ruchy graczy nie zawsze są naprzemienne. Jeśli po ruchu znacznik gracza jest z tyłu, ma on ruch dodatkowy.

patchwork express

Rozgrywka

Zasady nie są skomplikowane, choć na początku źle liczyliśmy punkty, ale o tym później. Głównym celem gry jest uszycie kołderki, czyli zakrycie całej planszy kafelkami.

Każdy z graczy dąży do tego, by na jego planszy znalazło się jak najwięcej kafelków.

Jego ruch składa się z wybrania kafelka do kupienia (1 z 3 przed pionkiem) i ułożenia go na swojej planszy. Pionek stawia w miejscu, kupionego kafelka. Wszystko zależy od ilości dostępnych guzików. Po zakupie przesuwa swój znacznik o liczbę pól zapisanych obok klepsydry.

To jedna z akcji jaką może wykonać. Do dyspozycji ma jeszcze ruch samym znacznikiem. Przesuwa go na pole za znacznikiem przeciwnika i pobiera tyle guzików, o ile przesunięty został pionek. Gracz zdobywa w ten sposób guziki na zakup kolejnych skrawków.

Czas jednak ucieka, znaczniki idą do przodu i rozgrywka może zakończyć się bardzo szybko. Ruchy muszą zostać przemyślane.

patchwork express
patchwork express
patchwork express

patchwork express
patchwork express
patchwork express

Dodatkowe punkty?

Na planszy głównej są również pola specjalne. Jeśli przeskoczysz znacznikiem pole z obrazkiem guzika, otrzymujesz dodatkowe żetony. Ich ilość zależy od tego, ile guzików masz na skrawkach swojej kołderki.

Drugim rodzajem są pola z łatkami. Są to pojedyncze pola kafelki, które można ułożyć na własnej planszy, pod warunkiem, ze Twój ruch zakończy się na polu z łatką.

Jak liczyć punkty?

Gdy już każdy z graczy dojdzie na ostatnie pole na głównej planszy, gra się kończy. Pora podliczyć zdobyte punkty, a także te karne za puste pola.

Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej guzików (żetonów). Z każde puste pole, gracz otrzymuje 2 punkty karne.

Podsumowanie

Niewielkiej rozmiarów gra, bardzo kolorowa i tylko dla dwóch graczy. Dla nas jest to plus, gdyż gramy przeważnie we 2 osoby.

Proste zasady Patchwork Express, a dodatkowo szybka rozgrywka wymagająca strategii świetnie wpływa na koncentrację i spostrzegawczość. Niezwykle ważna jest również strategia, bo bez tego ciężko jest wygrać.

W tego typu grach, to Adaś okazuje się lepszym strategiem i przeważnie wygrywa każdą rozgrywką. W sumie to dobrze, bo widać że się rozwija, jego umysł pracuje i staje się coraz bystrzejszym chłopcem.

Sama gra jest ciekawa, szybka i jest dobrym początkiem do dłuższych tytułów lub po prostu jako fajny przerywnik na rozruszanie szarych komórek.

Szukasz innych gier? Zajrzyj do zakładki Gry planszowe, a tam cała masa gier dla różnych grup wiekowych.

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.