lapbook rowerowy, historia roweru
Edukacja,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna

Historia roweru. Lapbook dla klasy 4 na zajęcia techniczne

Na jednej z lekcji techniki w 4 klasie dzieci miały przygotować prace na temat historii roweru. Forma mogła być dowolna, więc padło na lapbook, ze względu na ciekawą formę. Co znalazło się w jego wnętrzu?

Jeśli nie spotkałaś się jeszcze z pojęciem lapbooka przybliżę Ci w skrócie czym on jest.

Lapbook to teczka z materiałami na dany temat. To dziecko lub/i rodzic/nauczyciel decyduje jakie informacje znajdą się w środku. Wkładki do teczki mogą mieć przeróżne kształty, kieszonki, miejsce na rysunki, opisy, puzzle, krzyżówki, zagadki i wiele innych form, które pomogą uporządkować wiedzę na ten temat.

Możliwości jest mnóstwo, podobanie jak tematów, które mogą się w nim znaleźć. Z każdym kolejnym lapbookiem będziecie bogatsi o wiedzę, a także pomysły jak urozmaicić jego wnętrze.

Głównym źródłem informacji, gdzie Adaś szukał informacji był internet a dokładniej Wikipedia, strona narower.com oraz MSRmragowo.pl, a szablony pobraliśmy z Home School Share .

Działy w lapbooku rowerowym

Początek prac nad lapbookiem rowerowym rozpoczęliśmy od zastanowienia się co w nim umieści.

  • historia roweru
  • podział rowerów
  • z czego się składa rower
  • jak wyglądał rower
  • zalety
  • ciekawostki
  • rodzaje rowerów
  • biografia

Historia roweru

Najlepszym źródłem informacji okazała się Wikipedia. Rok po roku przedstawiona została historia rozwoju rowerów. Pora wybrać najważniejsze informacje, by krótko opisać je na karteczkach. Pomogłam mu uporządkować te dane w krótki sposób, a lista i tak wyszła dość długa.

Do każdego numeru znalazł zdjęcie i umieścił je w kolejnych kieszonkach.

Wybrane i ułożenie informacji zajęło kilka godzin. Odsianie informacji było trudnym zadaniem, ale dobrze sobie poradził z niewielką pomocą.

Podział rowerów

Kolejnym tematem był podział rowerów. Podzielił je ze względu na budowę oraz przeznaczanie. W każdym znalazło się po kilka nazw rowerów.

Schemat roweru,jak wyglądał rower i zalety

Wszystkie 3 tematy jakie napisałam powyżej są w formie grafik, gdzie dokładnie jest opisane jak wyglądały rowery dawniej i dziś, z czego składa się rower oraz jakie są zalety jazdy na rowerze.

Ciekawostki

Rowery to szeroki temat, więc musiały się również znaleźć ciekawostki o nim. W szufladce umieścił kilka faktów o tych środkach transportu. Wiesz czym jest Ghost bike lub kiedy powstały rowery poziome?

Z każdą kolejną informacją pobudzana była ciekawość, odkrywając kolejne nieznane nam do teraz fakty. Takich zakładek mogło być dużo więcej, ale już informacji podstawowych sporo zebrał.

Nie mogło również zabraknąć dekoracji, więc z użyciem szablonów narysował rowery i przykleił tasiemki washi.

A Ty jaki masz pomysł, co jeszcze ciekawego by mogło się znaleźć w takiej tematycznej teczce?

Inne lapbooki?

Zobacz :

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.