Wyszywane laurki na Dzień Kobiet
Dziecko na warsztat,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Projekty,  Strefa Rodzica

Wyszyj kwiaty na kartce! – laurka na każdą okazję

Laurki i kwiaty są dobre na każdą okazję. Od dziecka tym bardziej. A jakby połączyć obie rzeczy? Stworzyć laurkę z kwiatami wyszywanymi kordonkiem? Jest to świetny pomysł, który zrealizowałam z klasą 3 w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie. Dzieciaki zachwycone, skupione na pracy i efekt piękny!

Tak naprawdę wiele nie potrzeba, by wykonać wyszywana laurkę. Lista jest krótka!

Potrzeba:
  • kolorowe kordonki
  • duża igła
  • kartka (najlepiej techniczna)
  • ołówek
I tyle. No może jeszcze odrobina chęci, skupienia i początkowo drobnej pomocy dorosłego.

Wyszywane laurki na Dzień Kobiet

Takie laurki robiliśmy dzień przed Dniem Kobiet. Pracujących w szkole Pań mam 17, dzieci w klasie 11 więc kilka kartek zrobiłam w domu sama, a pozostałe 11 dzieci robiły samodzielnie w szkole.
Zaczęłam od narysowania bukietów na kartkach A5. Starałam się, by były różne. Następnie igłą na konturach robiłam dziurki, dość blisko siebie. Przez nie dzieci w szkole mogły przewlekać igłę z nicią, starając się, by na  „lewej”  stronie było jak najmniej nici. Przeszkadza ona później w przyklejaniu wyszytych kwiatów na laurkę.
Przed rozpoczęciem wyszywania dzieci wymazywały gumką ołówkowy kontur. Gdy on zostaje, brzydko przebija się przez wyszyty wzór.
wyszywane kwiaty

Zdjęć z wyszywania nie mam, gdyż ważniejsza była pomoc dzieciom. Nawlekanie, wiązanie supełków były problematyczne, ale sobie poradziliśmy. Gdy praca została wyszyta, ozdobnymi nożyczkami wycinały kwiaty. Kolejnym krokiem było naklejenie ich na złożoną kartkę A4.  W środku znalazły się życzenia dla Pań, a nawet pojawiły się dodatkowe elementy ozdobne.

wyszywane kwiaty

wyszywane kwiaty

wyszywane kwiaty

wyszywane kwiaty

wyszywane kwiaty

wyszywane kwiaty

wyszywane kwiaty 

W domu jeszcze przed zajęciami zrobiłam duże kwiaty-niespodziankę dla Pani wychowawczyni 3 klasy. Na kartce A4 wyszyłam większy bukiet. A całość została zapakowana w antyramę. W tajemnicy przed Panią dzieci podpisały się pod kwiatami i w Dniu Kobiet wręczyły nasz wspólny prezent.
wyszywane kwiaty
wyszywane kwiaty
wyszywane kwiaty
 
Takie wyszywanie wymaga od dzieci skupienia, koordynacji ręka-oko, pobudza małą motorykę i rozwija kreatywność.  Dzieci poradziły sobie świetnie! Uważały na ostre igły, starały się robić dokładnie. Zajęcia trwały 3 godziny lekcyjne i praktycznie zostały wykorzystane całe.
Tak się zainspirowały, że wykorzystywały ostatnie minuty zajęć, by zacząć robić wyszywane serca dla Mam! Nie ukrywam, że sprawiło mi to ogromną radość! To najlepsza zapłata, jaką mogłam otrzymać.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.